Bitcoiny – czy powinieneś ich używać?

Bitcoin został uruchomiony jako inicjatywa prywatna w 2009 roku. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, takich jak euro, funty szterlingi i dolary, waluta ta nie jest kontrolowana przez centralną władzę monetarną. Zamiast tego opiera się na sieci peer-to-peer stworzonej przez komputery użytkowników. Jest to podobne do sposobu działania Skype’ a, usługi czatu wideo.

Podstawową jednostką podstawową jest bitcoin. Jednak każdą bitcoinę można podzielić na satyry. Jeden satoshi jest równy stu milionowej części bitcoiny (tj. bitcoin podzielony na osiem miejsc po przecinku).

Bitcoins i satoshies można przenosić z jednego użytkownika Internetu na drugiego w celu zapłaty za towary lub usługi przy praktycznie zerowym koszcie. Pozwala to na dokonywanie przelewów międzynarodowych bez zakłócania wymiany walut i uciążliwych opłat bankowych. Bitcoins można kupić i sprzedać za tradycyjną gotówkę na specjalnych giełdach. Jak kupić bitcoins? Oszustwo ma artykuł o tym, jak szybko i bezpiecznie kup Bitcoin & Kantor Bitcoins.

Portfele Bitcoin

Do korzystania z Bitcoin potrzebny jest portfel, specjalny program, w którym można przechowywać, wysyłać i odbierać bitcoiny. Istnieją trzy rodzaje portfeli, portfele oprogramowania, portfele mobilne i internetowe.

Portfele oprogramowania są zainstalowane na Twoim komputerze i dają Ci pełną kontrolę nad portfelem. Mobilne portfele są instalowane w smartfonie lub tablecie i umożliwiają korzystanie z Bitcoin do codziennych transakcji w sklepach i supermarketach poprzez skanowanie kodu szybkiej odpowiedzi (QR). Portfele internetowe znajdują się w sieci World Wide Web, czyli są formą przechowywania w chmurze.

Płatności za pomocą bitcoins są bardzo łatwe. Mogą one być wykonane z portfeli na Twoim komputerze lub smartfonie po prostu wpisując adres odbiorcy, kwotę, a następnie naciskając wyślij. Smartfony mogą również uzyskać adres odbiorcy poprzez zeskanowanie kodu QR lub sprowadzenie dwóch telefonów, które zawierają blisko siebie technologię NC (NFC) – rodzaj komunikacji radiowej.

Otrzymywanie płatności jest równie proste…. Wszystko co musisz zrobić to podać płatnikowi swój adres Bitcoin. Jak kupić bitcoins? Oszustwo ma artykuł o tym, jak szybko i bezpiecznie kupić Bitcoin.

Ochrona portfela

Portfel z bitcoinem jest jak portfel pełen gotówki. Aby zmniejszyć ryzyko utraty, powinieneś przechowywać tylko niewielkie ilości bitcoins w komputerze lub smartfonie i przechowywać większość bitcoins w bezpieczniejszym środowisku, takim jak portfel offline. Pod warunkiem, że portfel został zaszyfrowany, kopia zapasowa offline pozwoli Ci odzyskać portfel w przypadku kradzieży komputera lub smartfona.

Szyfrowanie portfela pozwala ustawić hasło, które musi zostać wprowadzone przed wycofaniem środków. Odzyskiwanie hasła bitcoin nie jest jednak możliwe, jeśli zostanie ono utracone. Dlatego musisz mieć całkowitą pewność, że pamiętasz swoje hasło. Jeśli wartość bitcoinów jest znacząca, można zapisać hasło w banku lub gdziekolwiek ważne dokumenty.

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, należy przechowywać kopie zapasowe w trybie off-line w kilku miejscach przy użyciu różnych nośników, takich jak pamięci USB i płyty CD.

Ponieważ bitcoin działa na oprogramowaniu pobieranym z komputera (PC lub laptopa) lub smartfona, musisz regularnie aktualizować to oprogramowanie, aby zachować bezpieczeństwo portfela i transakcji.

Zalety bitcoinsów

Bitcoins mają kilka istotnych zalet:

1 – możesz wysyłać i otrzymywać nieograniczone kwoty pieniędzy natychmiastowo w dowolnym momencie do i z dowolnego miejsca na świecie.

2-proces nie kosztuje żadnych opłat lub jedynie bardzo niskie opłaty.

3-bitcoin są nieodwracalne, co chroni sprzedawców przed oszukańczymi zwrotami opłat, które są coraz częściej spotykane w przypadku kart kredytowych.

4-płatności dokonywane są bez wymiany danych osobowych, co zapewnia silną ochronę przed kradzieżą tożsamości.

5 – proces odbioru i płatności jest całkowicie neutralny, przejrzysty i przewidywalny.

Wady bitcoinsów

Jednakże stosowanie bitcoinów ma kilka wad:

Nie są jeszcze powszechnie akceptowane i dlatego nie mogą być używane wszędzie.

ich wartość jest zmienna, ponieważ liczba bitcoinów w obiegu jest niewielka, więc stosunkowo małe transakcje mogą mieć znaczący wpływ na ich cenę.

Czy należy używać bitcoinów?

Krótką odpowiedzią jest NIE, a przynajmniej nie na większą skalę.

Bity są zamiennymi aktywami o trwałości, przenośności, podzielności i niedostatku, tzn. mają wszystkie cechy konwencjonalnych pieniędzy (Euros, Dollars, Pounds itp.). Mają one wartość, dzięki czemu mogą być wymieniane na inne waluty na giełdach.

W tym miejscu leży niebezpieczeństwo. Są sytuacje, w których wartość bitcoin może ulegać znacznym wahaniom, o 50% w ciągu jednego dnia. Tak więc, jako przechowalnia wartości, nie są one dla słabych serca. Innymi słowy, nie powinieneś mieć więcej pieniędzy niż możesz sobie pozwolić na utratę w postaci bitcoinów.

Jednak portfel z małą ilością bitcoin można by wykorzystać do drobnych codziennych transakcji, które pomogłyby Ci zapoznać się z walutami internetowymi. W miarę jak ilość bitcoinów w obiegu wzrasta, ich wartość powinna ustabilizować się w innych walutach i można zacząć używać ich do większych transakcji.